• Kalça sıkışma sendromu
  • Labrum yırtığı

 

Kalça artroskopisi ile tedavi edilen en sık ve önemli hastalık kalça sıkışma sendromudur. Kalça ekleminin “top ve yuva” kısımlarının birbirine tam uyumadığı durumlarda kalçada sıkışma oluşur (femoroasetabular sıkışma, impingement). Oluşan hareket kısıtlılığı ağrı ve eklem kıkırdağı hasarına yol açar; bu durum genç erişkinlerde görülen kireçlenmenin (artrit) önemli ve engellenebilen nedenlerinden biridir. Bunların dışında sıkışma sendromu labrum denilen ve dizdeki menüsküslere benzer fonksiyonları olan yapının yırtıklarına da neden olabilir.

Bazı hastalarda sıkışmanın sebebi kalça ekleminin top kısmındaki kemik çıkıntı (hörgüç) iken bazı hastalarda ise yuva kısmın dış kenarındaki kemik çıkıntıdır (pençe). Bazen de her iki kemik çıkıntı bir arada sıkışmaya neden olabilir (kombine sıkışma)

Kalça sıkışması olan hastalarda kalçanın büküldüğü koşma, atlama veya uzun süre oturup ayağa kalktıktan sonra kasık ağrısı olur. Bazı hastalar ise kalçalarını ileri derecede bükme (ör; çömelme) ile ağrı tarifler.

Cerrahi ile kalça yaralanması önlenebilir veya ilerlemesi engellenebilir.