Riskler

Diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi diz protezi cerrahisi de birtakım riskler taşır. Diz protezi cerrahisi ile ilişkili bu riskler düşüktür. Bu riskler şunlardır:

Enfeksiyon. Cerrahi sonrası ameliyat yeri üzerinde yüzeysel enfeksiyon veya yeni dizinizin etrafındaki derin dokularda enfeksiyon oluşabilir. Yüzeysel enfeksiyonların çoğu antibiyotik ile tedavi edilirken protez enfeksiyonlarının tedavisi protezin değiştirilmesini gerektirebilir. Enfeksiyon konusunda en önemli nokta enfeksiyonun tedavisinden ziyade enfeksiyon oluşumunun engellenmesidir. Antibiyotik koruması, ameliyathane şartlarının uygun olması, cerrahinin uzamaması ve yara bakımı gibi faktörler enfeksiyon oluşumunun engellenmesinde önemli noktalardır.

Her ne kadar enfeksiyon riski düşük ise de aşağıdaki durumlarda lütfen doktorunuzu uyarınız:

  • Yüksek ateş (37.8 C ve üzeri)
  • Üşüme-titreme
  • Ameliyat yerinden akıntı
  • Dizde kızarıklık, hassasiyet, şişlik ve ağrı

 

Pıhtı oluşumu. Cerrahi sonrası bacak toplardamarlarında kan pıhtısı oluşabilir. Bu pıhtılar akciğerlere, kalbe veya nadiren beyne giderek tehlikeli durumlara yol açabilirler. Riskin azaltılması için doktorunuz bir takım kan sulandırıcı ilaçlar, özel çoraplar gibi önlemler alacaktır. Bu durumun engellenmesinde en önemli noktalardan biride hastanın cerrahiden sonra erken yürütülmesidir.

Kalp krizi

İnme

Sinir yaralanması